Kuchnia wege w uzdrowisku? Czemu nie. To najzdrowszy pomysł! Stąd szkolenie z kuchni wegetariańskiej i wegańskiej dla grupy Satoria tym razem zorganizowaliśmy w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów Medical SPA.
Grupa Satoria w swoim portfolio ma nie tylko hotel Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej, ale także obiekty takie jak Hampton by Hilton Białystok, Hampton by Hilton Olsztyn czy Hampton by Hilton Gdańsk Old Town. Zespoły z tych hoteli spotkały się w wyjątkowym miejscu również należącym do grupy czyli BiaVita Polska Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów.
Odpowiednie bilansowanie wege diety
Dieta wegetariańska i wegańska to diety wykluczeniowe. Wykluczamy jakiś składnik z pełnowartościowej diety, a następnie musimy dołożyć w to miejsce inne produkty. Podczas szkolenia z kuchni wege zastanawialiśmy się czym zastąpić białko odzwierzęce w menu i jak bilansować taką wege dietę, a szczególnie dietę wegańską.
Kuchnia wegańska w teorii
Szkolenie z kuchni wege i diet wykluczeniowych z ekipą z Grupy Satoria rozpoczęliśmy od dnia poświęconego teorii. Podczas spotkania udało nam się omówić najważniejsze zagadnienia dotyczące gustów i preferencji wegetarian i wegan.
Wegański bufet śniadaniowy w hotelu – co podać?
Niezwykle interesujące okazały się nasze rozważania na temat bufetów śniadaniowych w hotelach grupy Satoria, ale także ogólnie w hotelach. Klienci pobytowi, którzy decydują się na pokój ze śniadaniem są ciekawi nowych smaków. Stąd na wegańskim bufecie śniadaniowym powinny pojawić się dania również dla nich.
W hotelowym bufecie śniadaniowym szczególnie warto postawić na:
- warzywne pasty,
- roślinne hummusy,
- napoje roślinne do kawy czy płatków śniadaniowych,
- wegańskie zamienniki sera,
- wege pasztety,
- wegańskie wędliny, czyli alternatywy mięsa,
- roślinne jogurty np. na bazie soi, kokosa czy owsa.
Badania nad wegańskim klientem
Z przeprowadzonych badań wynika, że klient stosujący mięsną dietę sięga po wege produkty zwykle z ciekawości. I nawet jeśli nie stosuje takiej diety regularnie, to w hotelu jest skłonny częściej spróbować po wege dania już gotowe. To postawa fleksitariańka, bardzo popularna obecnie w Polsce.
Konsument-klient kieruje się tutaj ciekawością i oczywiście ekonomią. Jeśli mu nie posmakuje dane wegańskie danie, wcale nie musi zjeść do końca. Tak klienci „mięsni” degustują roślinne zamienniki, sprawdzają, na ile smak odpowiada ich wyobrażeniom.
Wśród fleksitarian przyjeżdżających do hoteli nie brakuje wege smakoszy. Szczególnym powodzeniem cieszą się na roślinnym bufecie śniadaniowym dla vegan pasty roślinne: z groszku, fasoli czy buraka. To one najszybciej znikają z talerzy.
Kuchnia wegańska to wiele smakowych możliwości
- Klienci na wege dietach lubią się rozsmakować w naszych propozycjach roślinnych propozycji. Stąd u nas na śniadaniu postawiliśmy na warzywne pasztety i pasty. Zawsze jest kilka do wyboru. Są też odpowiednio opisane – tłumaczy Hubert Woźnica, szef kuchni hotelu O3 w Warszawie. – W naszym obiekcie gościmy też sporo dzieci i młodzieży. To oni najczęściej są na różnych dietach wykluczeniowych lub po prostu preferują wege rozwiązania i to właśnie takim osobom dedykowana jest spora część naszego zielonego hotelowego sniadania.
Finger foody w opcji wegańskiej
- Z wege smakołyków świetnie sprawdzają nam się finger foody na przerwach kawowych – wyjaśnia Michał Mazurek z Hampton by Hilton Olsztyn. – Podczas wielu konferencji, które organizujemy w tygodniu - wegańskie przekąski robią prawdziwą furorę. Oczywiście muszą być odpowiednio podane i opisane. Nasi klienci naprawdę to doceniają i coraz częściej wybierają wege opcję podczas konferencji czy szkoleń.
Holiday Inn Dąbrowa Górnicza**** to hotel należący do grupy Satoria. Zarządza nim dyrektor Agnieszka Szczyra. Hotelowa restauracja „Zagłębie smaku” położona jest na pierwszym piętrze hotelu i nawiązuje do smaków regionu. Proponowana jest tutaj kuchnia międzynarodowa z regionalnymi akcentami. W menu znajdziemy wyjątkową zagłębiowską zalewajkę, bogatą ofertę ręcznie lepionych pierogów czy mięsne specjały.
- Szkolenie z kuchni wege to dla nas ciekawy temat w tworzeniu dań – wyjaśnia executive chef restauracji „Zagłębie Smaku” Arkadiusz Banach. – Lubię i bardzo doceniam regionalne dania. Kuchnia śląska jest niezwykle bogata, tradycyjna i pełna aromatycznych potraw. Stąd po naszym szkoleniu z kuchni wege na konkurs Gastrotargi Smakki przygotowałem wegańską wersję śląskiej rolady. Jest to oczywiście tradycyjna potrawa, która powstała w czasach międzywojennych. Ze względu na jej popularność na Śląsku, można u nas na życzenie skosztować jej odpowiednika w formie wegańskiej.
Dla kucharzy z kuchni hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Old Town szkolenie z kuchni wege to nowa droga kulinarna. Szczególnie do gustu przypadły im roślinne desery na bazie aquafaby w wykonaniu szefa kuchni hotelu O3 - Huberta Woźnicy.
- Kuchnia Podlasia jest bardzo bogata i jestem jej wielkim fanem – tłumaczył Adam Klepacki, szef kuchni z hotelu Hampton by Hilton Białystok. – Na naszym terenie nie ma problemu z lokalnym dostawcą czy regionalnym produktem. Kuchnia wege wydobywa roślinne smaki i stawia na pierwszym miejscu nasze warzywa i owoce. To z nich można uzyskać niezwykłą esencją smaku. Już się cieszę na kolejne dania na bazie naszych lokalnych warzyw i owoców.
BiaVita Polska S.A. Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów to tak naprawdę jedyne tego typu miejsce w województwie podlaskim. Całe Medical SPA jest położone nad malowniczym jeziorem, tuż przy plaży. Do centrum Augustowa mamy niedaleko. Teren, który okala miejsce to inaczej „Zielona Płuca Polski”. Jest tutaj mnóstwo jezior, lasów, przepiękne rzeki i sporo miejsc do rekreacji zarówno w zimie, jak i w lecie.
Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów Medical SPA, w którym odbyło się szkolenie z kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz diet wykluczeniowych w połowie jest zasilane gośćmi skierowanymi do placówki przez NFZ.
- Zdrowotne kuracje powinny iść w parze ze zdrową dietę – co do tego nie ma wątpliwości dyrektor obiektu Renata Mieczkowska-Lewoc. – Z dużym zainteresowaniem wzięliśmy udział w szkoleniu z kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Nasz pobytowy klient jest na wielu wykluczeniach i wiedza o tym, czym i jak go karmić jest bezcenna. A jeśli do tego dochodzi świetna wiedza związana z food costem, to jestem jeszcze bardziej zadowolona.
Podobnego zdania o kuchni wege był szef kuchni Sanatorium w Augustowie Michał Jaczewski.
- W naszym menu stawiamy na zdrowe i sycące dania – tłumaczy szef kuchni Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów Medical SPA. - Bliskość jezior zobowiązuje nas do proponowania w menu m.in. lokalnej ryby czy. Tym razem szkolenie z kuchni wege poszerza naszą wiedzę z bilansowania diety chociażby o warzywa strączkowe i kasze.
Menu sanatoryjne diametralnie różni się od tego oferowanego w gwiazdkowych hotelach. Po pierwsze obiekty zwykle ogranicza budżet. Stąd pomysły, aby w takim miejscu postawić na rozwiązania zero waste: wykorzystanie naci z marchwi, kalarepki czy buraków to pomysł na dodatkową bombę witamin bez podnoszenia kosztów.
BiaVita Polska S.A. Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów postawiła na witaminowe koktajle. Pietruszkowy, z jarmużu czy marchwi wzmocni nasz organizm i poprawi ogólną kondycje organizmu. Dzbanki pełne zielonych koktajli są proponowane gościom hotelowym m.in. podczas bufetu śniadaniowego. A do tego słodycze bez grama cukru? To możliwe.
W gastronomii sprawdzi się też wykorzystanie aquafaby. Z wody po ciecierzycy można przygotować słodką bezę, majonezy, sosy czy smarowidła. Zwykle aquafaba trafia do kosza czy zlewu. W opcji oszczędnej dla branży HoReCa to cenny surowiec wykorzystywany zarówno cukiernictwie, jak i w zielonym menu.